Купи!

Масло од црно семе

499 MKD

Маслото од црно семе го зајакнува имунитетот: египетски древен лек за стотици видови болести (Nigella sativa) – делува како природно средство за лечење несоница и полесни депресивни состојби.

 • Во времето кога се употребувале природни лекови, црното семе имало завидна улога. Во древен Египет, лекарите со себе насекаде носеле сад со црно семе, со кое ги лекувале најчестите болести во тоа време – надуеност и болки во стомакот, белодробни заболувања и проблеми со мокрењето. За црното семе постоело тврдење: „Ги лекува сите болести освен смртта“.
 • Основната улога на црното семе е балансирање на имунитетот – благодарение на големиот процент незаситени масни киселини (кои телото не може да ги произведе самостојно). Тие овозможуваат синтеза на имунорегулаторни материи – простагландини (материи слични на хормоните). Незаситените масни киселини ги стабилизираат клеточните мембрани, додека простагландините спречуваат воспаление и на овој начин се прекинуваат имунолошките реакции кои резултираат со болест.
 • Простагландините ја поддржуваат работата на мазните мускули (со што се подобрува варењето и цревната флора), хормоните, централниот нервен систем и метаболизмот. Поради изобилието на незаситени масни киселини, црното семе помага во регулирањето на холестеролот, PMS (предменструалниот синдром), ревматски болести, егзема, мултиплекс склероза. Делува како природен лек во третманот на несоница и други благи депресивни состојби.
 • Несомнено, црното семе стана најпопуларно во борбата против бронхијална астма и кашлица. Од 1960 год. до денес, повеќе од 200 универзитети ширум светот ги испитувале заемно поддржувачките ефекти на T и Б лимфоцити и црното семе. За што всушност станува збор? Имунитетот на нашиот организам „работи“ благодарение на успешниот систем на T и Б лимфоцити. Б лимфоцитите произведуваат антитела (формирани при контакт со стимул што е туѓ за организмот) и делумно ги складираат. T лимфоцитите претставуваат посебна група на одбранбени клетки.
 • Најголем број на Т клетки се т.н. помошници, бидејќи ги активираат клетките убијци (цитотоксични Т лимфоцити) и ги уништуваат клетките заразени со вируси во организмот. На тој начин ги поттикнуваат Б лимфоцитите да произведуваат антитела. Останатите Т клетки овозможуваат рамномерно присуство на клетки помошници и клетки убијци. Ако било каде во организмот постои нерамнотежа, може да станува збор за нарушен имунитет кој резултира со разни болести (егзема, астма, херпес, дијабетес…). Црното семе поставува хармонија во овој систем.
 • Како се користи маслото од црно семе?
  – За болки во зглобовите: Масирајте го болното место 2 пати дневно со загреано масло.
  – Проблеми со варењето во форма на надуеност: Во 20ml топло млеко измешајте лажичка мед и 2лаж. масло од црно семе. Се зема 3 пати дневно пред јадење.
  – Дијареа (пролив): Измешајте лажичка од маслото со 20ml јогурт. Се зема 2 пати дневно.
  – Егзема: 50ml масло од црно семе, 30ml масло од невен, 20ml масло од пченични никулци, 20 капки лаванда и 8 капки темјан. Натапкајте ги заболените делови на кожата.
  – Астма, бронхитис и воспаление на синуси: Како превентивна мерка, треба да се земаат еднаш дневно, 12 капки. Можеби маслото не ги лечи баш сите болести, но е многу успешен во овие случаи.
 • Шишенцето содржи 125ml.

Нема на залиха

Плаќање и достава

Доставата чини 150 денари и е фиксна без разлика колку производи нарачате количински.

Плаќањето се врши при испорака, плаќате кога ке ја примите пратката. Доставата ја врши курирската служба MEX и во 90% од случаите, производот е доставен во рок од 1-3 работни дена. Ве молиме да оставите валиден телефонски број и да бидете достапни на тој број за да ја примите пратката.

Курирот пратката ја доставува на адресата за испорака во период од 9:00 до 17:00 часот.

Пред да се изврши доставата, вообичаена пракса е курирот да Ве побара на телефонскиот број кој сте сте го впишале при креирање на нарачката со цел да го потврдите терминот за достава.

Ве молиме во тој период да обезбедите лице на соодветната адреса за прием на пратката.

Напоменуваме дека курирот не е во можност да чека за да изврши испорака, затоа Ве молиме да бидете достапни на телефонскиот број, како и договореното место за испорака.

Доколку курирот не Ве најде на дадената адреса, должен е повторно да Ве побара.

Доколку после неколку обиди за достава не Ве најде на договорената адреса, пратката ќе ни ја врати нам.

Клиентите кои нарачуваат пратки но не ги преземаат, ќе бидат ставени на црна листа на корисници.

Гаранции

Доколку поради било која причина не сте задоволни од производот, можете да го вратите за замена со друг или 100% рефундација на средствата.

НАПОМЕНА: производот мора да биде во оргиналното пакување. За видно користени, перени или оштетени производи, Де Лукс Хаус го задржува правото да не изврши рефундација.

Производите се секогаш безбедно спакувани, така што при транспортот немаат можност да бидат оштететни.

Нарачателот е должен веднаш по приемот на пратката детално да ја провери и да воочи дали има некакви видливи фабрички неисправности или оштетувања.

Рефундации

Процесот на рефундација е:
1. Преку нашата Facebook фан страна кликајки на следниот линк: Facebook Порака
2. За побрзо спроведување, ве молиме да го имате при рака бројот на нарачката или телефонскиот број на кој е направена нарачката.
3. Рефундацијата ке биде процесуирана истиот ден, вашите средства ќе бидат спремени и предадени на курирската служба.
3. Во наредните 1-2 работни дена, ќе ви биде доставено плико со средствата а вие ќе го вратите производот на курирот.

НАПОМЕНА: производот мора да биде во оргиналното пакување. За видно користени, перени или оштетени производи, Де Лукс Хаус го задржува правото да не изврши рефундација.

Како да нарачате

 1. Преку нашиот веб сајт: Изберете големина (доколку има варијација во големините) и кликнете го копчето „Нарачај„. Потоа исполнете ги сите детали за достава и повторно кликнете „Нарачај„. Ке добиете потврда на дека вашата нарачка е спроведена веднаш.
 2. Преку нашата Facebook фан страна: Кликнете го овој линк за да отворите Facebook messenger директно на нашата страна: Facebook Порака. Во пораката испратете ни ја вашата адреса за достава, телефон, кој производ и големина (доколку има таква опција)

Често поставувани прашања

Дали постои физичка продавница или работите само со достава?
-Delux Haus во моментов работи само како online продавница. Вршиме испорака до адреса низ цела Македонија.

Дали може лично да го подигнам производот?
-Во моментов не нудиме опции за лично преземање на производите. Вршиме испорака исклучиво.

Како ќе знам дека успешно сум нарачал/а?
-Во моментот кога ќе ја завршите процедурата за купување на производот ќе пристигне автоматска потврда од нашиот систем дека нарачката е успешно направена. Доколку не сте сигурни дали успешно сте ја комплетирале нарачката, или не сте сигурни дали сте оставиле точни податоци, можете да нè контактирате во секое време на социјалните мрежи Facebook или Instagram.